Z Ukrajiny mezi nás

Další pokračující výzva, zaměřená na komunitní aktivity spojené se začleňováním ukrajinských příchozích do naší společnosti.

Z UKRAJINY MEZI NÁS, IOM III

Rádi bychom navázali na dosavadní podporu integračních aktivit a opět finančně podpořili lokální iniciativy, které pomáhají sousedům z Ukrajiny začlenit se do společenského života v jejich novém prostředí. Nyní se zaměříme na další fázi začleňování, která klade důraz na budování hlubších vztahů mezi místními obyvateli a nově příchozími. Jde nám o aktivity, které pomohou odbourávat předsudky a obavy z neznámého na straně místních a zároveň podpoří začlenění nově příchozích do místní komunity prostřednictvím vzájemného poznávání a sdílených zážitků. 

Naše podpora cílí především na skupinové integrační a inkluzivní aktivity, které propojují místní komunitu s příchozími napříč generacemi. Typickými projekty mohou být volnočasové aktivity, sportovní a kulturní akce, společné dobrovolnické činnosti, tradiční slavnosti nebo jiné komunitní události. 

Zároveň klademe důraz na vzdělávací a osvětové aktivity, které občanům Ukrajiny, držitelům dočasné ochrany v České republice, usnadní vstup na trh práce v jejich novém prostředí. Patří sem například komunitní kurzy češtiny zaměřené na specifika pracovního prostředí, workshopy na pracovněprávní témata, exkurze do místních firem, pracovní „speed dating“ nebo individuální (peer to peer) poradenství při hledání vhodného zaměstnání. Naším cílem je poskytnout těmto občanům potřebné nástroje a podporu, aby mohli plně rozvinout svůj potenciál a aktivně se podílet na životě v hostitelské zemi

ZÁKLADNÍ PARAMETRY

Výše možné podpory: od 50 000 do 80 000 Kč 

Realizační období: minimálně 1 měsíc, maximálně 4 měsíce, (zahájení projektu v lednu, ukončení nejpozději do konce dubna 2025)

Klíčové prvky projektu:
navazování a prohlubování vztahů mezi  sousedy, spolupráce, poznávání nového prostředí, udržitelnost, propojování různorodých skupin, lokálnost, osvěta a cílené vzdělávání, dopad

KDO MŮŽE ŽÁDAT

  • Neformální skupiny osob (skupina min. 3 osob) 
  • Neziskové organizace
  • Příspěvkové organizace realizující aktivity pro příchozí z Ukrajiny nad rámec své obvyklé agendy (včetně škol, školních zařízení, knihoven atd)  
  • Obce do 3000 obyvatel  
Žádat mohou i již dříve podpoření, podmínkou je řádně odevzdaná a schválená závěrečná zpráva z předchozího projektu.

CÍL PROJEKTU

Projekt by měl naplňovat minimálně jeden z uvedených cílů: 

  • Podpořit ukrajinské uprchlíky v začleňování do české společnosti  
  • Podpořit usnadnění vstupu uprchlíků z Ukrajiny na český trh práce 
  • Podpořit aktivity snižující napětí mezi nově příchozími a zbytkem populace 
  • Podpořit ukrajinské uprchlíky v realizaci aktivit v rámci vlastní komunity, se zapojením místních obyvatel 

HODNOTÍCÍ KRITÉRIA

Projekt by měl splňovat tato kritéria (klíčová pro hodnoticí komisi) 

Aktivní zapojení ukrajinských uprchlíků – do projektu se aktivně zapojí příchozí z Ukrajiny (minimálně 20 osob dle sledované prezence). Měl by být vytvářen spolu s nimi, nejen pro ně – uprchlíci nejsou pouze pasivními příjemci pomoci/podpory.    

Aktivní zapojení místních obyvatel či institucí– do projektu se zapojí kromě žadatele i další aktivní jednotlivci (dobrovolníci) či instituce (neziskové organizace, samospráva, knihovny, školy apod.) nebo firmy, minimálně dalších 10 osob dle sledované prezence.  

Propojování místních a příchozíchprojekt bude obsahovat i aktivitu, která povede k přímému propojování místních obyvatel s uprchlíky (sousedská slavnost, společný výlet, výpomoc při zkrášlování okolí, táborák, komunitní oslava tradic a svátků), nebo půjde o vzájemné setkávání za účelem předávání zkušeností súspěšným uplatněním na trhu práce (peer-to-peer pomoc s hledáním pracovních příležitostí, nácvik pracovního pohovoru, příprava podkladů – CV, motivační dopis atp.) 

Lokálnost – projekt je realizovaný na místní úrovni, tedy v působišti žadatele  

Udržitelnost/dopad – projekt má jasnou vizi a obsahuje aktivity, které budou mít dlouhodobý pozitivní dopad na vzájemné soužití, případně na šance uprchlíků na místním trhu práce  

NA CO JE MOŽNÉ ŽÁDAT

  • Materiální náklady na workshopy, komunitní vzdělávání, sousedské slavnosti, zkrášlování místa pro setkávání, výrobu dekorací apod.
  • Lektorné a honoráře za realizaci aktivit nad rámec dobrovolnické podpory
  • Propagační materiály k integračním/vzdělávacím aktivitám  
  • Hromadná doprava a vstupy v rámci výletů do blízkého okolí (výlety by neměly být jedinou složkou projektu, ale pouze jednou z aktivit)
  • Pronájem a základní vybavení prostor pro setkávání, kurzy a workshopy (neinvestičního charakteru)
  • Provozní náklady (max. do výše 15 % celkové žádané částky)
  • Koordinace integračních aktivit a osobní náklady spjaté s realizací projektu (nad rámec běžné náplně činnosti organizace a dobrovolnické práce)  
  • Další náklady potřebné pro realizaci projektu (v případě, že si nejste jejich oprávněností jistí, kontaktujte nás)

NA CO NENÍ MOŽNÉ ŽÁDAT

  • Ubytování, vybavení prostor pro bydlení
  • Potravinová pomoc a humanitární sbírky  
  • Příspěvky na volnočasové aktivity (kroužky) realizované profesionálními organizacemi
  • Alkohol a jiné návykové látky
  • Pohonné hmoty 

HARMONOGRAM

21. 11. 2024 Spuštění výzvy, následně konzultace projektových záměrů a příjem přihlášek  

Během listopadu a začátku prosince 2024 průběžné hodnocení přihlášek (formální, obsahové, finanční)  

od 15. 12. 2024 informování o podpoře/nepodpoře projektů

Leden – duben 2025 realizační období podpořených projektů

POZOR: Vaše projekty budeme tentokrát hodnotit v pořadí, ve kterém nám dorazí, a výzvu uzavřeme ve chvíli dočerpání alokované finanční podpory! Pokud máte zájem přihlásit svůj projekt, nečekejte. 

DALŠÍ KROKY

  1. Vyplňte a zašlete nám přihlášku do programu, ve které stručně popíšete své záměry, aktivity, rozpočet projektu a představíte realizační tým. Podívejte se i do FAQ, kde najdete doplňující informace k výzvě vycházející zčasto kladených dotazů. V případě potřeby se s námi můžete spojit a svoji žádost předem konzultovat (napište nám na ukrajina@nadacevia.cz nebo zavolejte Anně Pedretti na 737 420 288).  
  2. V případě schválení vám elektronicky zašleme kpodpisu smlouvu o nadačním příspěvku a dohodu o prezentaci, která specifikuje pravidla týkají se propagace (uvádění log partnerů a dárců výzvy v online i osobní komunikaci). Do 10 dnů od podpisu obdržíte prostředky k realizaci vašich plánů.
  3.  Během realizačního období hlídáte a průběžně zapisujete čerpání grantového rozpočtu dle pravidel popsaných ve Finančním manuálu, zaznamenáváte prezenci při realizovaných aktivitách a pořizujete fotodokumentaci. 
  4. Po ukončení projektu se vás zeptáme (v  závěrečné zprávě), jak se vám ve vašich aktivitách dařilo. Prosím počítejte s tím, že budete dokládat prezenční listiny dle určeného vzoru i kompletní dokumentaci k čerpání rozpočtu (faktury, smlouvy, účtenky). 

NAŠI PARTNEŘI

Realizováno v partnerství s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) díky financování od vlády Spojených států amerických.